فارسی
 
.

امریکا هنوز دستور دیوان بین‌المللی دادگستری را اجرا نکرده است

.
.


دکتر محسن محبی نماینده رابط دولت جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری با توجه به مفاد دستور موقت دیوان که در تاریخ 11 مهرماه 1397 صادر شده بود، طی نامه مورخ 1397/09/19 خود به نماینده رابط ایالات متحده امریکا (خانم جنیفر نیو استد) اعلام نمود
نماینده رابط دولت ایران در دیوان بینالمللی دادگستری لاهه:
امریکا هنوز دستور دیوان بینالمللی دادگستری را اجرا نکرده است
 
 
 
به گزارش روابط عمومی مرکز امور حقوقی بینالمللی، دکتر محسن محبی نماینده رابط دولت جمهوری اسلامی ایران در دیوان بینالمللی دادگستری با توجه به مفاد دستور موقت دیوان که در تاریخ 11 مهرماه 1397 صادر شده بود، طی نامه مورخ 1397/09/19 خود به نماینده رابط ایالات متحده امریکا (خانم جنیفر نیو استد) اعلام نمود که به رغم دستور صریح دیوان مبنی بر عدم تشدید وضعیت موجود، امریکا در تاریخ 14 آبان 1397 تحریمهای بیشتری را علیه ایران و شرکتها، اتباع ایرانی اعمال نموده است. به علاوه امریکا بدون توجه به بندهای 88 تا 100 و نیز قسمت آمره دستور مزبور، هیچ اقدام مشخصی برای اجرای دستور دیوان و رفع موانع صادرات آزاد کالا، تجهیزات و خدمات به ایران و صدور مجوزهای لازم و ترتیبات مربوط به نقل و انتقال وجوه، به عمل نیاورده است.
 
نماینده رابط ایران در نامه خود متذکر شده است که ادعای مقامات امریکایی مبنی بر اینکه کالاهای مرتبط با مسائل انساندوستانه همچنان از تحریمهای امریکا معاف است، صرفاً لفاظی سیاسی است و در عمل چنین نیست. نماینده رابط دولت در دیوان بینالمللی دادگستری اضافه نموده که امریکا نه تنها به دستور دیوان عمل نکرده بلکه حتی 67 هواپیمای ایرانایر را به لیست تحریمهای خود افزوده و مشکلات تازهای ایجاد نموده است. وی میگوید این رفتار مقامات امریکایی در تخلف از دستور دیوان غیرقابل قبول است و از امریکا درخواست کرده است که به فوریت اقداماتی را که در اجرای دستور موقت دیوان انجام داده است به اطلاع ایران برساند.
 
به گفته روابط عمومی مرکز امور حقوقی بینالمللی، وزارت امور خارجه نیز چندی قبل طی یادداشت دیپلماتیک از طریق سفارت سویس در تهران (حافظ منافع امریکا) تخلف امریکا از دستور دیوان را گوشزد کرده است.

 
.
 
امتیاز دهی