فارسی
 
.

با حکم رییس دفتر رییس جمهور؛  دکتر حمیدرضا علومی یزدی  رییس مرکز امور حقوقی بین المللی شد

.
.


در حکم روز دوشنبه 6 مرداد 1399 دکتر محمود واعظی رئیس محترم دفتر رئیس جمهور خطاب به دکتر حمیدرضا علومی یزدی آمده است: «بسم الله الرحمن الرحیم» جناب آقای دکتر حمیدرضا علومی یزدی نظر به تعهد، تخصص و تجربیات ارزنده جناب‌عالی، به موجب این حکم به عنوان «رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی» منصوب می‌شوید.


در حکم روز دوشنبه 6 مرداد 1399 دکتر محمود واعظی رئیس محترم دفتر رئیس جمهور خطاب به دکتر حمیدرضا علومی یزدی آمده است:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم»
جناب آقای دکتر حمیدرضا علومی یزدی
نظر به تعهد، تخصص و تجربیات ارزنده جناب‌عالی، به موجب این حکم به عنوان «رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی» منصوب می‌شوید.
 
ضروری است ضمن نمایندگی جمهوری اسلامی در تمامی پرونده‌های بین‌المللی از جمله دعاوی مطروحه نزد دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص دارایی‌های ایران و نقض معاهدات دو یا چند جانبه، با بهره‌گیری از کلیه امکانات و نیروهای متخصص و مجرب، آرای صاحب‌نظران و ارتباط مستمر با دانشگاه‌ها و مراکز معتبر داخلی و خارجی در حوزه حقوق بین‌الملل، نسبت به طرح، تعقیب و دفاع به هنگام از دعاوی دولت و دستگاه‌های دولتی نزد مراجع بین‌المللی اعم از دادگستری و داوری، راهکار مدبرانه اتخاذ و اقدام بایسته نمایید. همچنین وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی را در رابطه با حقوق و تعهدات بین‌المللی با ارائه خط مشی شایسته یاری نموده و در تنظیم قراردادهای بین‌المللی و خدمات حمایتی و معاضدتی حقوقی، مشاورت و اهتمام ورزید.
توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.
مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری،  یکی از واحدهای نهاد ریاست جمهوری است که بر اساس تصویب نامه شماره ۴۳۶۵۲/م مورخ ۱۳۶۱/۰۱/۲۳ مستقیماً زیر نظر نهاد ریاست جمهوری فعالیت می کند.
نام این مرکز، پیش از این «دفتر خدمات حقوقی بین المللی جمهوری اسلامی» بوده است و از سال ۱۳۸۸ به «مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری» تغییر یافته است. مطابق بند ۸ تصویب نامه مذکور، وظیفه و مأموریت اصلی مرکز عبارت است از برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر دعاوی و داوری های له و علیه دستگاه های دولتی در مراجع خارجی و بین المللی  است.
 دکتر علومی یزدی متولد سال ۱۳۴۱ در یزد است. وی در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی شد که رتبه اول را در دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه کسب کرد.
وی سپس با شرکت در آزمون سراسری بورس و اعزام به خارج به عنوان دانشجوی بورسیه برای دریافت درجه دکتری عازم کشور انگلیس شد و در سال ۱۳۷۷ موفق به اتمام این دوره در رشته حقوق قراردادهای تجاری بین المللی شد.
دکتر علومی یزدی پس از اتمام دوره دکتری تاکنون به عنوان عضو هیات علمی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی مشغول به کار بوده و دانشیار پایه ۱۶ است.
وی از سال 1392 به عنوان رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و از سال ۱۳۹۶ علاوه بر فعالیت های آموزشی و پژوهشی، سمت معاونت پژوهشی آن دانشگاه را به عهده داشت.
دکتر علومی به مدت سه سال از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان داور در دیوان داوری دعاوی ایران- ایالات متحده   دیوان لاهه  منصوب شد و به قضاوت در سطح بین‌المللی پرداخت.
وی  از شهریور 1398 سمت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری را بر عهده داشته است.
 
فهرست  بعضی از  مقالات علمی آقای دکتر علومی یزدی به شرح ذیل است:
 
 
ردیف عنوان مقاله ژورنال منتشر شده شماره و دوره
1 احراز تعهد ضمنی در معاهدات بین المللی: بازخوانی دو رای دیوان داوری دعاوی ایران ایالات متحده فصلنامه پژوهش حقوق عمومی دوره: 13، شماره: 33
2 جایگاه حقوق عرفی بازرگانی فراملی در داوری تجاری بین المللی فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی دوره: 5، شماره: 19
3 چالشهای حقوقی تشکیل گروه اقتصادی با منافع مشترک فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی دوره: 2، شماره: 4
4 حل و فصل اختلافات قراردادهای تجاری بین المللی از طریق میانجیگری-داوری با تاکید بر نظام حقوقی ایران فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی دوره: 8، شماره: 29
5 داوری نامه و جایگاه آن در داوری تجاری بین المللی فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی دوره: 3، شماره: 11
6  Umbrella Clause شرط التزام عام در معاهدات دوجانبه سرمایه گذاری فصلنامه پژوهش حقوق عمومی دوره: 16، شماره: 43
7 شرط حفظ مالکیت در قراردادهای بیع   بررسی تطبیقی در حقوق انگلستان و ایران  فصلنامه پژوهش حقوق عمومی دوره: 6، شماره: 11
8 شیوه های تفسیر قرارداد در نظام حقوقی ایران و انگلستان فصلنامه پژوهش حقوق عمومی دوره: 12، شماره: 29
9 صلاحیت مراجع داوری برای تجدید نظر:بازخوانی رویه دیوان داوری ایران-ایالات متحده فصلنامه پژوهش حقوق عمومی دوره: 14، شماره: 37
10 مداخله دادگاه در تعیین داور، آسیب شناسی قانون، رویه قضایی و ارائه الگو فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی دوره: 6، شماره: 22
11 مفهوم تسلیم و ارتباط آن با انتقال مالکیت و ریسک   ضمان معاوضی  در عقد بیع   مطالعه تطبیقی در حقوق انگلستان، ایران به کنوانسیون بیع بین المللی سازمان ملل متحد 1٬980
فصلنامه پژوهش حقوق عمومی دوره: 3، شماره: 5
 
 
.
 
امتیاز دهی