m11
1397/7/18 چهارشنبه دومین جلسه رسیدگی به  شکایت ایران از امریکا در مورد توقیف دارایی‌های بانک مرکزی/ رد ادعاهای امریکا قضات دیوان بین‌المللی دادگستری در روز چهار شنبه 1397/07/18 پاسخ ایران به ایرادات مقدماتی امریکا در خصوص عدم صلاحیت به رسیدگی به  شکایت ایران از امریکا در مورد توقیف دارایی‌های بانک مرکزی و دیگر شرکت های ایرانی را استماع نمودند .
دومین جلسه رسیدگی به  شکایت ایران از امریکا در مورد توقیف دارایی‌های بانک مرکزی/ رد ادعاهای امریکا
 
قضات دیوان بین‌المللی دادگستری در روز چهار شنبه 1397/07/18 پاسخ ایران به ایرادات مقدماتی امریکا در خصوص عدم صلاحیت به رسیدگی به  شکایت ایران از امریکا در مورد توقیف دارایی‌های بانک مرکزی و دیگر شرکت های ایرانی را استماع نمودند .
در ابتدای جلسه دکتر محسن محبی نماینده رابط جمهوری اسلامی ایران  ضمن رد ایرادات و ادعای امریکا اظهار داشت  ایران و امریکا در چهل سال گذشته به رغم قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور ، همواره از ابزارهای صلح آمیز برای حل وفصل اختلافات خود استفاده نموده اند . پرونده های مطروح در این دیوان و دیوان داوری دعاوی ایران- ایالات متحده در لاهه نمونه هایی از  استفاده از روش های صلح آمیز برای حل و فصل اختلافات بین خود  بوده است.
وی اظهار داشت دیوان داوری به بیش از 4000 پرونده رسیدگی کرده و تا کنون با صدور بیش از 600 حکم بالغ بر 5 میلیارد دلار  به طرفین پرداخت کرده است. هم اکنون نیز چند دعوا در  این دیوان  در جریان رسیدگی  است که خواسته آنها بالغ بر چندین میلیارد دلار است. در مقابل امریکا با توسل به محاکم داخلی خود و با نقض  قوانین بین المللی و مصونیت دولت ایران تا سال 2018 با صدور 102 حکم بالغ بر 80 میلیارد دلار علیه ایران اقدام نموده  و هم اکنون نیز 66 پرونده دیگر با خواسته هایی بالغ بر 200 میلیارد دلار در دادگاه های امریکا علیه ایران در جریان است.

دکتر محبی در ادامه اظهار داشت : توطئه مشترک قوه قضائیه ، قوه مقننه و قوه اجرایی امریکا علیه ایران در تمام این دعاوی مشهود است.به علاوه امریکا در کشور های دیگر من جمله کانادا، لوگزامبورگ ، ایتالیا و انگلیس به دنبال اجرای احکام غیابی علیه دارایی های ایران است.تمام این دعاوی ناقض مفاد عهد نامه مودت 1955 است
وی در ادامه ضمن رد ادعاهای مربوط به حمایت ایران از تروریسم که هیچ ربطی به این پرونده نزد دیوان بین المللی دادگستری ندارد اظهار داشت  ایران خود قربانی تروریسم گروه هایی  بوده است که توسط امریکا  به وجود آمده و مورد حمایت آن کشور قرار گرفته اند ، از جمله گروه طالبان در افغانستان که دیپلمات های ایرانی را به قتل رساندند .
حوادث تروریستی در سال گذشته در تهران علیه مجلس ایران و حادثه تروریستی در اهواز که  اخیرا اتفاق افتاد توسط کسانی انجام شد که همانند گروه منافقین خلق مورد حمایت مقامات امریکایی قرار دارند. ایران برای مقابله با تروریسم و خشونت بهای سنگینی پرداخته است و امریکا درپی خنثی کردن اقدامات ضد تروریستی ایران در سوریه بوده است ، ادعاهای واهی امریکا برای خدشه وارد کردن به وجهه ایران در مبارزه با تروریسم است.
در ادامه جلسه وکلای دیگر ایران به تشریح دفاعیات ایران در رد ایرادات بی اساس  امریکا پرداختند و  از دیوان درخواست کردند ضمن رد ایرادات امریکا صلاحیت  خود  را مطابق عهد نامه مودت  برای رسیدگی  به این پرونده اعلام نماید.
  
وکلای ایران، امروز پایه دفاعیات خود را بر ایرادات مقدماتی امریکا به صلاحیت دادگاه و همچنین شکایت ایران بنا نهاده و اظهار داشتند  برخلاف ادعای آمریکا، بانک مرکزی از حقوقی در پیمان مودت بین ایران و امریکا برخوردار است که امریکا با مسدود کردن دارایی‌های این بانک آن را از حقوق خود محروم نموده است . ادعای امریکا در مورد عدم وجود روابط تجاری بین دو طرف صحت ندارد؛ چراکه پس از برجام روابط اقتصادی میان ایران و برخی کمپانی‌های امریکایی برقرار شده بود.
وکلای ایران این ادعا که امریکا بانک مرکزی کشورمان را از قاعده حمایت از کمپانی‌ها مستثنا خوانده زیر سوال بردند  و با اشاره به اینکه در قانون ایران بانک مرکزی یک کمپانی محسوب می‌شود و از این رو باید تحت حمایت حقوق مندرج در پیمان مودت درباره کمپانی‌ها قرارگیرد.
جلسات دیوان بین المللی دادگستری درروزهای پنج شنبه 1397/07/19 و جمعه 1397/07/20 ادامه خواهد داشت .

جهت دسترسی به جدیدترین اطلاعیه مطبوعاتی دیوان بین المللی دادگستری در خصوص این پرونده به پیوند زیر مراجعه شود:
 
امتیاز دهی
 
 

سایت های فارسی
رئیس جمهور
سایت مجله حقوقی بین المللی
کتابخانه مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری
سايت قوانين و مقررات كشور
سایت های خارجی
دیوان دائمی داوری