فارسی
 
.

تقاضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دیوان بین المللی دادگستری برای نظر مشورتی در خصوص «آثار حقوقی جدایی مجمع الجزایر چاگوس از کشور موریس در سال 1965»

.
.


تقاضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دیوان بین‌المللی دادگستری برای نظر مشورتی در خصوص
 «آثار حقوقی جدایی مجمع الجزایر چاگوس از کشور موریس در سال 1965»
 
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ 22 ژوئن سال 2017 با استناد به ماده 65 اساسنامه دیوان بین‌المللی دادگستری، از دیوان بین‌المللی دادگستری  تقاضای نظر مشورتی کرد.
موریس کشوری جزیره‌ای در جنوب غربی اقیانوس هند است که در حدود 900 کیلومتری شرق ماداگاسکار واقع شده است. تا قبل از سال 1968، این کشور تحت قیمومت بریتانیا قرار داشت تا اینکه در سال 1968 با استناد به قطعنامه‌های سازمان ملل با موضوع اعطای استقلال به کشورهای تحت استعمار، اعلامیه استقلال صادر کرد و از بریتانیا مستقل شد. با وجود این، مجمع‌الجزایر چاگوس کماکان تحتِ تصرف بریتانیا قرار گرفت و بریتانیا حاضر به تحویل و تسلیم آن به دولت موریس نشد. مجمع عمومی به‌طور مشخص دو سؤال را مطرح می‌کند : آیا فرآیند ضد استعمار واقعاً و به‌درستی در موریس واقع شده است و بریتانیا به تعهداتش بر مبنای اعلامیه‌های راجع به اعطای استقلال عمل نموده است؟ با توجه به اینکه دولت موریس نمی‌تواند اتباع خود را در مجمع‌الجزایر چاگوس مستقر نماید، آثار حقوقی جداسازی این مجمع‌الجزایر از کشور موریس چیست ؟
توضیح:  پنج رکن سازمان ملل متحد و شانزده نهاد تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد می‌توانند از دیوان بین‌المللی دادگستری تقاضای نظر مشورتی نمایند. از سال 1946 تا کنون، دیوان 27 نظر مشورتی در موضوعات گوناگون صادر کرده است. آرای مشورتی دیوان، الزام‌آور نیستند اما می‌توانند در توسعه حقوق بین‌الملل، سهمی مؤثر ایفا نمایند.

منبع: تارنمای دیوان بین‌المللی دادگستری به نشانی:
متن انگلیسی
http://www.icj-cij.org/files/case-related/169/169-20170629-PRE-01-00-EN.pdf/
متن فرانسوی

http://www.icj-cij.org/files/case-related/169/169-20170629-PRE-01-00-FR.pdf/
 
 
 
 
.
نسخه قابل چاپ