فارسی
 
.

گزارش سالانه رئیس دیوان بین المللی دادگستری به مجمع عمومی سازمان ملل متحد(1 اوت 2016 تا 31 ژوئیه 2017)

.
.


گزارش سالانه رئیس دیوان بین المللی دادگستری به مجمع عمومی سازمان ملل متحد(1 اوت 2016 تا 31 ژوئیه 2017)

 

روز پنجشنبه مورخ 26 اکتبر 2017 (4 آبان 1396)، مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد، مخاطب گزارش سالانه (1 اوت 2016 تا 31 ژوئیه 2017) رئیس دیوان بین المللی دادگستری (قاضی رونی آبراهام) بود.

قاضی آبراهام در سخنرانی خود، ابتدا به طور مختصر فعالیت های قضایی دیوان را مرور کرد. ایشان به این موضوع اشاره کردند که در مدت زمانی که گزارش سالانه شامل آن می شود، تا 19 پروندۀ ترافعی و یک نظریۀ مشورتی در دیوان مطرح است که از اول اوت 2016 جلسات استماع شش پرونده نیز برگزار شده است.

رئیس دیوان بین المللی دادگستری افزود، در بازه زمانی مذکور، دیوان چهار رأی و سه دستور در ارتباط با اقدامات موقتی صادر کرده است. همچنین در این مدت، شش پروندۀ جدید نیز جهت رسیدگی نزد دیوان ثبت شده است.

قاضی آبراهام در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد اعتماد جامعه بین‌المللی با ثبت طیف گسترده‌ای از اختلافات خود در دیوان، منجر به طرح پرسش‌های مهمی در زمینه‌های مختلف حقوق بین‌الملل شده است. وی در ادامه افزود، فراتر از نقشی که دیوان در تدوین و توسعه حقوق حاکم بر موضوعات سنتی از جمله تعیین حدود مرزی و دریایی داشته و دارد، به طور فزاینده‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد پرسش‌هایی که از قلب معضلات کنونی جامعۀ بین‌المللی نشأت می گیرد (برای مثال مسائل مرتبط با محافظت از محیط‌زیست)، مورد خطاب قرار گرفته است.

مسائل اداری و بودجه‌ای، از دیگر بخش‌های سخنرانی قاضی آبراهام بودند.

شایان ذکر است، هر سال یک گزارش از فعالیت‌های دیوان بین‌المللی دادگستری به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه می‌شود که اطلاعات مربوط به دیوان، صلاحیت و فعالیت‌های قضایی دیوان، ملاقات‌ها، رویدادها و سخنرانی‌های ارائه ‌شده، انتشارات و اسناد دیوان و امور ادارای و بودجه‌ای را از 1 اوت تا 31 ژوئیه هر سال را پوشش می‌دهد.

گزارش‌های سالانه دیوان از 1985 تا کنون در قالب فایل پی دی اف از طریق لینک ذیل قابل بازیابی است.

 

http://www.icj-cij.org/en/annual-reports

http://www.icj-cij.org/files/press-releases/0/000-20171026-PRE-01-00-EN.pdf

.
نسخه قابل چاپ