دوشنبه 13 آذر 1396 صدور حکم محکومیتِ راتکو ملادیچ توسط دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق
 1396/9/12                   کدخبر:7
 
صدور حکم محکومیتِ راتکو ملادیچ توسط دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق
 
دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق (ICTY) روز چهارشنبه 22 نوامبر 2017 (30 آبانماه 1396) با رای مشترک هر سه قاضی این پرونده ، ملادیچ را به سبب ارتکاب جرائم علیه بشریت و ژنوسید(نسل کشی) به حبس ابد محکوم کرد. این دیوان همچنین درخواست وکلای مدافع ملادیچ را مبنی بر اعمال علل مخففه از قبیل لحاظ کردن سن متهم، وضعیت سلامت جسمی و روانی وی رد کرد. راتکو ملادیچ فرماندهی نظامی صربهای بوسنی در جریان جنگ سالهای 1992 تا 1995 را به عهده داشت. وی به اتهام محاصره سارایوو و کشتار 8300 بوسنیایی مسلمان در سربرنیتسا در 11 ژوئیه 1995 از سوی دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق چندین سال تحت تعقیب بود تا اینکه در 26 می 2011 دستگیر و فرآیند محاکمه وی آغاز شد.
محاکمه ملادیچ بیش از 4 سال به طول انجامید و طی جلسات استماعی که به منظور محاکمه وی ترتیب داده شده بود بیش از 592 شاهد استماع شدند. همچنین ، در طول جلسات محاکمه وی بیش از 2000 ادله اثبات قضایی مورد بررسی قرار گرفت. شعبه دیوان در حکم خود ماده 3 مشترک کنوانسیونهای چهارگانه ژنو در خصوص حقوق بشردوستانه را به عنوان قانون حاکم بر این دعوای کیفری معین کرد. مطابق با ماده 3 مشترک کنوانسیونهای ژنو، طرفین متعاهد مکلف اند در مخاصمات مسلحانه داخلی از ارتکاب اعمال شنیع و ارتکاب جرائم علیه بشریّت پرهیز کنند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در 1993  طی قطعنامه شماره 827 که ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد صادر گردید، دیوان بین المللی یوگسلاوی سابق را بنیاد نهاد و آن را مامور محاکمه مرتکبین جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق شامل بوسنی و هرزگوین، کرواسی، صربستان و کوزوو کرد. این دیوان صلاحیت دارد که اشخاص و مقاماتی را که متهم به نقض کنوانسیونهای چهارگانه ژنو 1949 ، جرائم علیه بشریت و نسل کشی در محدوده یوگسلاوی سابق هستند محاکمه کند. (ماده 1 و 2 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق). برای مطالعه خلاصه رای دیوان نگاه کنید به :
 
http://www.icty.org/x/cases/mladic/tjug/en/171122-summary-en.pdf
 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
سایت های فارسی
رئیس جمهور
سایت مجله حقوقی بین المللی
کتابخانه مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری
سايت قوانين و مقررات كشور
سایت های خارجی
دیوان دائمی داوری