سه شنبه 19 دي 1396 قطعنامه مجمع عمومی ملل متحد در خصوص وضعیت بیت المقدس                                                        
1396/10/5
 
کد خبر:10
                                                        
                                                                                                                                                                           
قطعنامه مجمع عمومی ملل متحد در خصوص وضعیت بیت ­المقدس  
 
  

متعاقب وتو قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت ملل متحد از سوی ایالات متحده در تاریخ 18 دسامبر 2017 راجع به تصمیم اخیر واشنگتن در به رسمیت شناختن بیت­ المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، مجمع عمومی ملل متحد در تاریخ 21 دسامبر با 128 رأی مثبت، 35 رأی ممتنع و تنها 9 رأی منفی (گواتمالا، هندوراس، اسرائیل، جزایر مارشال، میکرونزی، نائورو، پالائو، توگو، ایالات متحده) قطعنامه پیشنهادی ترکیه و یمن را درخصوص وضعیت بیت ­المقدس به تصویب رساند.

مجمع عمومی ملل متحد با ابراز تأسف عمیق، در مورد تصمیمات اخیر ]رئیس جمهور ایالات متحده[ راجع به وضعیت بیت­ المقدس، تأکید نمود که بیت­ المقدس «یک موضوع وضعیت نهایی است که باید از طریق مذاکرات و براساس قطعنامه­ های ملل متحد حل و فصل گردد».
پیش از آنکه قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت وتو شود، نیکولای ملادنوف هماهنگ کننده ویژه برای روند مذاکرات صلح خاورمیانه، ضمن سخنرانی در شورای امنیت به اطلاع اعضای شورا رساند که وضعیت امنیتی در اسرائیل و سرزمین اشغالی فلسطین پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در به رسمیت شناختن بیت ­المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، رو به وخامت گذاشته است.
متعاقباً یمن و ترکیه به ترتیب به عنوان رئیس گروه دولت­ های عرب و رئیس اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی از رئیس مجمع عمومی درخواست کردند که فوراً اجلاسیه اضطراری ویژه مجمع بر طبق سازوکار «اتحاد برای صلح» را آغاز کند. روند مذکور براساس قطعنامه 377 مجمع عمومی، در واقع یک راه جایگزین در صورت اعمال وتو از سوی یکی از اعضای دائم شورای امنیت است. براساس قطعنامه مزبور، مجمع عمومی می­تواند موجبات برگزاری اجلاسیه اضطراری ویژه به منظور بررسی موضوعاتی جهت ارائه پیشنهادات مقتضی به اعضا برای اقدامات جمعی را فراهم نماید.
قطعنامه ES-10/19 مجمع عمومی مصوب 21 دسامبر 2017 از همۀ دولت­ها می­خواهد که از قطعنامه ­های شورای امنیت درخصوص بیت ­المقدس تبعیت نمایند و از شناسایی تدابیر و اعمالی که مغایر آن قطعنامه­ ها باشد، خودداری نمایند. مجمع عمومی همچنین تأکید نمود که هرگونه تصمیم و عملی که در مقام تغییر ویژگی، وضعیت یا ترکیب جمعیتی بیت­ المقدس باشد، فاقد هرگونه اثر حقوقی است، باطل و بی­اثر است و مطابق قطعنامه­ های شورای امنیت در این زمینه، باید ملغی شوند.
مجمع عمومی همچنین از همۀ دولت­ها درخواست نمود که به موجب قطعنامه 478 شورای امنیت از تأسیس نمایندگی­ های دیپلماتیک در بیت ­المقدس امتناع نمایند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر نگاه کنید به:
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
سایت های فارسی
رئیس جمهور
سایت مجله حقوقی بین المللی
کتابخانه مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری
سايت قوانين و مقررات كشور
سایت های خارجی
دیوان دائمی داوری