فارسی
 
.

آخرین وضعیت قضیه گابچیکوو- ناگیماروس : انصراف دولت اسلواکی از درخواست خود با موضوع صدور حکم متمم

.
.


آخرین وضعیت قضیه گابچیکوو- ناگیماروس : انصراف دولت اسلواکی از درخواست خود با موضوع صدور حکم متمم
کد خبر:20                                                                                                                                                     1397/2/16
    

دیوان بین المللی دادگستری در 21 جولای 2017 (30 تیرماه 1396) اعلام کرد که اسلواکی از درخواست خود با موضوع صدور حکم متمم (additional judgment) در پرونده موسوم به گابچیکوو-ناگیماروس (دعوای مجارستان علیه اسلواکی) صرف نظر نموده است.
توضیح آنکه دو کشور اسلواکی و مجارستان در سال 1993 با امضای موافقتنامه مشترکی توافق کردند تا اختلاف خود را در خصوص موافقت نامه 1977 میان دو کشور با موضوع ساخت پروژه سد واقع در مرز مشترک رودخانه دانوب به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع دهند. در سال 1997 دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد که موافقتنامه 1977 میان اسلواکی و مجارستان کماکان معتبر و لازم الاجراست و طرفین دعوا موظف هستند به منظور اجرای مفاد آن موافقتنامه و ساخت پروژه آبرسانی با یکدیگر در کمال حسن نیت مذاکره نمایند. در سال 1998 یعنی یکسال پس از حکم دیوان ، اسلواکی از دیوان درخواست صدور حکم متمم کرد زیرا به اعتقاد آن کشور دولت مجارستان در اجرای حکم دیوان قصور ورزیده است و اراده جازمی در اجرای رای دیوان ندارد. در 30 ژوئن 2017(9 تیرماه 1396) دولت اسلواکی از دیوان درخواست کرد که جریان رسیدگی و صدور حکم متمم را خاتمه دهد. مجارستان نیز با ارسال نامه مشابهی به دیوان اعلام کرد که با قطع جریان رسیدگی و صدور حکم متمم مخالفتی ندارد. در نهایت، دیوان در 21جولای 2017 (30 تیرماه 1396) اعلام کرد که با عنایت به مواضع طرفین دعوا جریان رسیدگی و صدور حکم متمم را خاتمه داده است.
برای مشاهده متن اصلی خبر رجوع کنید به :
 
 
 
 
 
 
.
نسخه قابل چاپ