فارسی
 
.

آخرین وضعیت دعوای نیکاراگوئه علیه کلمبیا در قضیه موسوم به تحدید حدود فلات قاره در فراسوی 200 مایل دریایی: تعیین وقت نهایی جهت تبادل لوایح

.
.


آخرین وضعیت دعوای نیکاراگوئه علیه کلمبیا در قضیه موسوم به تحدید حدود فلات قاره
در فراسوی 200 مایل دریایی: تعیین وقت نهایی جهت تبادل لوایح
کدخبر:27                                                                                                  1397/2/24

در آخرین وضعیت این پرونده ، دیوان بین المللی دادگستری با صدور قراری در 8 دسامبر 2017 (17 آذرماه 1396) تاریخ تبادل لوایح جوابیه طرفین دعوا را تعیین کرد. بدین ترتیب ، نیکاراگوئه و کلمبیا فرصت خواهند داشت که لوایح جوابیه کتبی خود را به ترتیب در تاریخ‌های     9 جولای 2018 (18 تیرماه 1397) و 11 فوریه 2019 (22 بهمن 1397) به دیوان  ارائه نمایند. ن آن در آ
توضیح آنکه ، در 16 سپتامبر 2013 (25 شهریور 1392) نیکاراگوئه دعوایی را علیه کلمبیا با موضوع «تحدید حدود فلات قاره در فراسوی 200 مایل دریایی» طرح کرد. نیکاراگوئه در دادخواست خود اولاً از دیوان تقاضا کرد که حدود و مرز دقیق فلات قاره میان آن دو کشور را در فراسوی 200 مایل دریایی تعیین نماید. شایان ذکر است دیوان قبلاً در تاریخ 19 نوامبر 2012 در قضیه اختلاف سرزمینی و دریایی (نیکاراگوئه علیه کلمبیا) حد فاصل فلات قاره میان آن دو کشور را تعیین نموده بود ؛ بنابراین دادخواست جدید نیکاراگوئه ناظر به تحدید حدود فلات قاره در فراسوی 200 مایل دریایی است که مرز و حد فاصل دقیق آن در حکم 19 نوامبر 2012 دیوان تعیین نگردیده است. ثانیاً نیکاراگوئه در دادخواست خود از دیوان تقاضا کرد که اصول و قواعد حقوق بین الملل در خصوص حقوق و تکالیف کشورهای همجوار فلات قاره  متداخل را بیان نماید.
پس از طرح دعوای نیکاراگوئه ، دولت کلمبیا با طرح ایرادات مقدماتی و استناد به ماده 79 اساسنامه دیوان به صلاحیت دیوان اعتراض کرد. النهایه ، دیوان با صدور حکمی در 17 مارس 2016 صلاحیت خود را برای رسیدگی ماهوی احراز کرد و هم اکنون این پرونده مراحل رسیدگی ماهوی را طی می‌نماید.
برای مشاهده متن خبر نگاه کنید به : برای ایضاح ذهن خواننده محترم ، ذکر این نکته ضروری است که نیکاراگوئه دعوای دیگری را نیز تحت عنوان ((نقضهای ادعایی حقوق حاکمیتی و محیط‌های دریایی در دریای کارائیب)) علیه کلمبیا اقامه کرده است که هم اکنون در جریان رسیدگی قرار دارد. دعوای اخیر مستقل از دعوای نیکاراگوئه علیه کلمبیا  با موضوع ((تحدید حدود فلات قاره در فراسوی 200 مایل دریایی)) است و هریک از این دو دعوا تحت رسیدگی مستقل قضایی دیوان قرار دارند. دعوای نیکاراگوئه علیه کلمبیا با عنوان ((نقض‌های ادعایی حقوق حاکمیتی و محیط‌های دریایی در دریای کارائیب)) قبلاً در خبرنامه دیگری در همین سایت مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است.
برای دیدن متن آن خبر نگاه کنید به :
 
.
نسخه قابل چاپ