چهارشنبه 7 شهريور 1397 برگزاری جلسه دیوان بین المللی دادگستری لاهه برای بررسی شکایت ایران از آمریکا
کد خبر  42                                                                                        1397/6/7 
برگزاری جلسه دیوان بین المللی دادگستری لاهه برای بررسی شکایت ایران از آمریکا


                                                   
جلسه استماع دیوان بین المللی دادگستری برای رسیدگی به درخواست ایران مبنی بر صدور دستور موقت در پرونده نقض تعهدات آمریکا به موجب عهدنامه مودت، روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی، از روز دوشنبه پنجم شهریور ماه در مقر دیوان بین المللی دادگستری آغاز گردیداین جلسه تا روز پنج شنبه هشتم شهریورماه ادامه خواهد داشت.
در ابتدای جلسه رئیس دیوان، قضات مامور رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا را معرفی کرد . قاضی براوئر از جانب آمریکا وقاضی جمشید ممتاز از جانب ایران به عنوان قضات ویژه سوگند بی طرفی واستقلال یاد کردند .
در ادامه رئیس دفتر دیوان شکایت ایران از اقدام آمریکا در خروج از برجام و از سرگیری تحریم ها را قرائت کرد. در این شکایت خواسته شده تا ضمن صدور مجوزهای لازم برای فروش هواپیماهای مسافربری، سایر تحریم ها نیز کنار گذاشته شوند و آمریکا گزارشی از اقدام های خود را به دیوان ارائه دهد.
سپس رئیس دیوان با اشاره به دریافت شکایت ایران، گزارشی از گردش کار و مکاتبات با طرفین دعوی را ارائه کرد. وی با اشاره به دور اول جلسات استماع اظهار داشت هر طرف 3 ساعت مهلت برای طرح دعوی و دفاع از خود را دارند، و در دور دوم فرصتی 1.5 ساعته برای هر یک از طرفین برای پاسخگویی به طرف مقابل اختصاص داده شده است.
دکتر محسن محبی نماینده رابط ایران در نخستین جلسه دادگاه دیوان دادگستری بین المللی لاهه ابتدا از طرف دولت ایران یاد کوفی عنان دبیرکل فقید سازمان ملل را گرامی داشت و در طرح شکایت ایران از آمریکا به سبب خروج از توافق هسته ای بین المللی گفت: آمریکا اساس حقوق و قواعد بین‌الملل را به خطر انداخته است و  تصمیم سران آمریکا در برقراری مجدد تحریم های علیه ایران را یادآور شد و تصریح کرد که با وجود اقدام های دیپلماتیک ایران، فوریت زیان های ناشی از برقراری تحریم های آمریکا موجب شد تا تهران به دیوان دادگستری بین المللی شکایت برد.
وی تاکید کرد که صلاحیت دیوان در عهدنامه سال 1955 مودت ایران و آمریکا قید شده و از سرگیری تحریم های آمریکا که در تاریخ 18 اردیبهشت اعلام شد و به قصد آسیب به اقتصاد و اتباع ایران می باشد، نقض صریح این عهد نامه است.
محبی با اشاره به توافق هسته ای که به تائید قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز رسیده، است مزایای اقتصادی آن توافق  برای کشور و برقراری روابط تجاری و با طرف های خارجی و بهبود اوضاع اقتصادی ایران را برشمرد . وی به قراردادهای ایران با شرکت های آمریکایی مانند جنرال الکتریک و بوئینگ اشاره نمود.
وی در ادامه اظهار داشت دولت جدید آمریکا اتهام های بی اساسی را به ایران وارد کرده و از انجام برخی از وظایف خود در چارچوب برجام خودداری نموده، که در تضاد با بیانیه های آژانس بین المللی انرژی اتمی در اعلام پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام می باشد.
محبی اظهارات رئیس جمهوری آمریکا و وزیر امور خارجه آن کشور را در جهت آسیب رساندن به اقتصاد ایران دانست که موجب افت ارزش ریال شده است. از سوی دیگر تاثیر تصمیم آمریکا در از سرگیری تحریم‌هایش موجب شده تا تقریباً تمامی سرمایه گذاران خارجی ریسک سرمایه گذاری در ایران را نپذیرفته و قراردادهای ایران با کشورهای خارجی لغو شده و صادرات نفت کاهش یابد.
نماینده ایران هشدار داد که تحریم های جاری و آتی آمریکا موجب گرانی اجناس و بیکاری ایرانیان شده و در حال تخریب اقتصاد و پول ایران است و این نقض صریح عهدنامه مودت ایران و آمریکا است.
محبی گفت: رفتار آمریکا اساس قوانین بین المللی را به خطر انداخته و تنش را در منطقه افزایش داده است .
در ادامه جلسه وکلای مدافع ایران به تشریح مبانی دعوای ایران و ارائه شواهد پرداختند .
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
سایت های فارسی
رئیس جمهور
سایت مجله حقوقی بین المللی
کتابخانه مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری
سايت قوانين و مقررات كشور
سایت های خارجی
دیوان دائمی داوری