فارسی
 
.

ایرادات مقدماتی ایالات متحده أمریکا در پرونده نقض عهدنامه مؤدت صرفا یک رویکرد تأخیری است

.
.


بر اساس گزارش شعبه لاهه مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری ساعت ۳ بهد از ظهر به وقت محلی روز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹
جلسه رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران علیه تحریم های غیرقانونی و ظالمانه دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین المللی دادگستری در لاهه ادامه یافت. در جلسه امروز، وکلای ایران به اعتراض ایالات متحده به صلاحیت دیوان برای رسیدگی به شکایت ایران پاسخ دادند. ابتدا نماینده  دولت جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود ضمن توضیح کلیات و ساختار دفاعیات ایران، تاکید کرد که مبنای ادعای ایران نزد دیوان در این پرونده صرفاً عهدنامه دوجانبه  بین دو دولت1955 است و نه برجام که ایالات متحده تلاش دارد آن را به دیوان القا کند.
دکتر حمید رضا علومی یزدی، رییس مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری و نماینده دولت در این پرونده،  همچنین با اشاره به غیرقانونی بودن اعمال مجدد تحریم های آمریکا بعد از خروج آن کشور از برجام تاکید کرد که همه بخشهای اقتصاد ایران شامل نفت و گاز، مالی و بانکی، خودروسازی، کشتیرانی، صنایع فلزی و ساختمان تحت تاثیر تحریم های ظالمانه آمریکا واقع شده  و در نتیجه این تحریم ها خسارات مالی و غیر مالی فراوانی به مردم و شرکتهای ایرانی وارد شده است که اطلاعات و اسناد مربوط به مبلغ خسارات وارده در مراحل بعدی رسیدگی به دیوان ارائه خواهد شد. نماینده ایران همچنین تاکید کرد که علیرغم دستور موقت دیوان، ایالات متحده در رفع موانع و تحریم های مربوط به صادرات مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی و قطعات مربوط به ایمنی هواپیماهای مسافربری قصور کرده است و کماکان از دستور دیوان پیروی نمی کند. نماینده ایران اعلام کرد که همانطور که در لوایح کتبی ایران توضیح داده شده تحریم ها و خسارات ناشی از آنها با تعهدات مختلف ایالات متحده در عهدنامه 1955 مغایرت دارد.
 نماینده ایران در پایان سخنرانی خود تصریح کرد که هدف اعتراض آمریکا به صلاحیت دیوان ایجاد تاخیر در روند رسیدگی به ادعاهای متقن و مستدل ایران مبنی بر نقض عهدنامه 1955 است. به گفته وی ایرادات ایالات متحده به صلاحیت دیوان یا فاقد مبنای حقوقی بوده یا مبتنی بر اتهامات بی اساس به ایران است و یا مربوط به ماهیت دعوا می باشند که باید در مرحله بعدی به آنها رسیدگی گردد.  دکتر علومی خطاب به رییس و قضات دیوان اضافه کرد که دیوان هم اینک فرصت تاریخی دارد تا در کنار حقوق بین الملل و جامعه بین المللی در مقابل یک جانبه گرایی و قانون گریزی دولت آمریکا بایستد و اعتراضات بی پایه ایالات متحده امریکا را مردود دانسته و وارد رسیدگی ماهوی این پرونده مهم شود.
رسیدگی به ایرادات مقدماتی آمریکا در این مرحله صلاحیتی تا روز دوشنبه آینده ادامه خواهد یافت.
پس از پایان سخنرانی نماینده ایران، 4 نفر از وکلای مدافع ایران در سخنرانی های خود به تشریح مدافعات ایران به جنبه های مختلف ایرادات صلاحیتی مطرح شده از سوی آمریکا پرداختند و از دیوان خواستند که اعتراض ایالات متحده را مردود اعلام نماید و صلاحیت خود را برای رسیدگی های به ادعاهای ایران احراز نماید.
دور دوم و پایانی مدافعات شفاهی ایران در پرونده نقض معاهده 1955 میان ایران و ایالات متحده به جهت وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران نزد دیوان بین‌المللی دادگستری، امروز در شهر لاهه برگزار شد. در این مرحله نمایندگان و وکلای ایران ضمن رد ادعاهای بی پایه و اساس ایالات متحده مبنی بر فقدان صلاحیت دیوان در رسیدگی به پرونده به جهت ارتباط کامل آن با برجام، اظهار داشتند که اقدامات خصمانه ایالات متحده در وضع مجدد تحریم‌ها پس از 8 مه 2018 ناقض مواد مختلفی از معاهده 1955 بوده و رسیدگی به آن در حیطه صلاحیت دیوان قرار دارد.
دکتر حمیدرضا علومی یزدی، نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در این پرونده، در دفاع از حقوق ملّت ایران نزد دیوان اعلام نمود که بر خلاف ادعاهای واهی ایالات متحده، تحریم های ایالات متحده علیه دولت‌های ثالث نبوده بلکه مشخصاً زندگی روزمره مردم ایران را هدف قرار گرفته است. سیاست «فشار حداکثری» ایالات متحده بر مردم ایران مشکلات عدیده ای از جمله در تجارت با سایر کشورها، واردات مواد غذایی و داروی حیاتی، دسترسی به نظام بانکی بین المللی و نقل و انتقال پول، افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملّی ایجاد کرده و به طور روز افزون بر همه امور زندگی مردم تأثیر منفی گذارده است. بر اساس اظهارات نماینده ایران نزد دیوان، ایالات متحده نه تنها تفسیر یکجانبه و مغرضانه‌ای را از مواد معاهده و همچنین قواعد دیوان ارائه می دهد بلکه هیچ احترامی برای اصول و قواعد بین المللی و قطعنامه 2231 شورای امنیت قائل نیست و کشورهای دیگر را تهدید کرده است که در صورت رعایت این قطعنامه آنها را مجارت خواهد کرد.  
نماینده و وکلای جمهوری اسلامی ایران در نهایت از دیوان درخواست کردند که با رد اعتراض مقدماتی ایالات متحده، صلاحیت خود برای رسیدگی به شکایت ایران را احراز نموده و وارد رسیدگی ماهوی به پرونده شود. پس از استماع مدافعات پایانی ایران، دیوان بین‌المللی دادگستری ختم جلسه رسیدگی به پرونده را اعلام نمود. پیش بینی می‌شود که رأی دیوان در مورد اعتراض ایالات متحده ظرف چند ماه آینده صادر شود. 

 
.
نسخه قابل چاپ