فارسی
 
ریاست مرکز
شرح حال رئیس مرکز: 
دکتر حمیدرضا علومی یزدی در سال ۱۳۴۱ در خاندانی روحانی در یزد متولد شد. دوران دبستان و دبیرستان را در همان شهر و با رتبه ممتاز در مدارس وابسته به جامعه تعلیمات اسلامی طی کرد. در سال ۱۳۵۹ پس از اخذ دیپلم در رشته ریاضی فیزیک به تحصیل در حوزه علمیه یزد پرداخت و در مدت سه سال مقدمات، فقه و اصول و منطق  را آموخت. در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی شد و با  رتبه اول در مقاطع کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی  همان دانشگاه فارغ التحصیل شد. سپس با شرکت در آزمون سراسری بورس و اعزام  برای اخذ درجه دکتری عازم کشور انگلستان شده و در سال ۱۳۷۷ موفق به اتمام این دوره در دانشگاه اکستر (University of Exeter ) در رشته حقوق قراردادهای بین المللی شد.
دکتر علومی یزدی پس از اتمام دوره دکتری به عنوان هیئت علمی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی شروع به کار کرد. وی اکنون دانشیار پایه ۱۸ و عضو گروه حقوق  خصوصی و اقتصادی دانشکده حقوق و علوم سیاسی آن دانشگاه است. وی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ به عنوان معاون آموزشی و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ به عنوان رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی خدمت نموده است و پس از طی یک سال فرصت مطالعاتی در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کشور کانادا وتحقیق در موضوع داوری های بین المللی، ازآبان ۱۳۹۶ به عنوان معاون پژوهشی دانشگاه منصوب شد.
دکتر علومی یزدی در مهر ۱۳۹۸ با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان معاون حقوقی و امور مجلس
آن وزارتخانه مشغول به کار شد.
در کنار اشتغالات دانشگاهی، دکتر علومی یزدی در موقعیت ها و مناصب متعددی تجربه ها و آموخته های خود را در اختیار دستگاه های اجرایی قرار داده، که از آن جمله است: مشاور و معاون  معاونت حقوقی رئیس جمهور در دورهای متعدد، مشاور حقوقی کمیسیون های اقتصاد و امور زیربنایی و صنعت هیئت دولت، مشاور در وزارت صنایع و معادن، مشاور وزارت بازرگانی و عضو  کمیته راهبردی تنظیم لایحه تجارت و لایحه رقابت، عضو شورای عالی معادن، عضو  کارگروه تخصصی حقوق شورای تحول علوم انسانی، عضو هیات بدوی تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری.
دکتر علومی یزدی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان داور در دیوان داوری دعاوی ایران- ایالات متحده منصوب شده و به قضاوت در سطح بین المللی پرداخته است. وی به عنوان  حقوقدان و مشاور در تنظیم توافقنامه ها ، قراردادها و حل و فصل اختلافات و دعاوی مهمی در هر دو بخش عمومی و خصوصی در سطح ملی و بین المللی فعالیت نموده است.
وی در مرداد ۱۳۹۹ با حکم جناب آقای دکتر واعظی رئیس محترم دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری به سمت ریاست مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری و نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در دعاوی بین المللی منصوب شده است.
دکتر علومی دارای سابقه تدریس، تحقیق و تالیف در خصوص حقوق قراردادها، حقوق تجارت بین الملل، حقوق سرمایه گذاری خارجی، داوری بین المللی و حقوق نفت وگاز است و همچنان با جدیت تدریس در دوره های دکتری و کارشناسی ارشد و نیز راهنمایی، مشاوره و داوری رساله ها و پایان نامه های مرتبط را انجام می دهد.

 
روسای مرکز امور حقوقی بین المللی از زمان تاسیس:
  • آقای دکتر منوچهر محمدی (از 1361 تا 1362)
  • آقای دکتر گودرز افتخار جهرمی (از 1362 تا 1384)
  • آقای عباسعلی رحیمی اصفهانی (از 1384 تا 1387)
  • آقای مجید جعفرزاده (از 1387 تا 1392)
  • آقای دکتر محسن محبی (از 1394 تا 1397)
  • آقای دکتر محمدجعفر قنبری جهرمی ( 1397 تا 1398)
  • آقای دکتر ابراهیم بیگ زاده ( 1398 تا مرداد 1399)
  • آقای دکتر حمیدرضا علومی یزدی ( مرداد 1399 تا کنون)
 
 
1