اخبار حقوقی بین المللی
چهارشنبه 30 آذر 1401 گزارش دیوان کیفری بین‌المللی در مورد فعالیت‌های آن در سال 2021-2022 A/77/305
گزارش دیوان کیفری بین‌المللی در مورد فعالیت‌های آن در سال 2021-2022
A/77/305
19 آگوست 2022
گزارش سالانه دیوان کیفری بینالمللی در مورد فعالیت‌های این دیوان در سال‌های 2021-2022 به موجب توافقنامه میان سازمان ملل متحد و دیوان کیفری بین‌المللی، بند ۲۹ مصوبه 5/76 مجمع عمومی به رکن مزبور تقدیم شد. در این گزارش آمده دیوان کیفری بین‌المللی در بیستمین سالگرد تأسیس خود پیشرفت‌های چشمگیری داشته و علیرغم چالش‌های ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا، ویروس(COVID-19)، فعالیت‌های خود را گسترش داده است. در میان این تحولات قابل توجه، دو محاکمه شروع شد، دو محاکمه ادامه یافت و محاکمه پنجم وارد مرحله مقدماتی شد که مجموعه این موارد، فعالیت‌های دیوان را به سطح بی‌سابقه‌ای رساند. سه قرار بازداشت جدید صادر شد و مورد چهارمی هم در دست بررسی قرارگرفت. یک متهم به دادگاه منتقل شد و سه بازجویی جدید آغاز شد. جبران خسارت نسبت به قربانیان همچنان افزایش یافته و به اولویتی در کار دیوان تبدیل شده است. بررسی جبران خسارات قربانیان با تخصیص منابع از صندوق امانی قربانیان که جهت اجرای قرارهای جبران خسارت در چهار قضیه به نفع 17000 قربانی ایجاد شده بود، در اولویت کار دادگاه قرار گرفت.
دادگاه در کنار فعالیت‌های قضایی و دادستانی، مشغول به فعالیت در راستای بررسی و بازبینی اهداف و تقویت اساسنامه رم می باشد. از زمان تأسیس، دادگاه 31 پرونده را باز کرده که در مجموع 50 مظنون یا متهم داشته است. تحقیقات در مورد 17 وضعیت آغاز شده است:
افغانستان، بنگلادش/میانمار، بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، ساحل عاج، دارفور (سودان)، جمهوری دموکراتیک کنگو، گرجستان، کنیا، لیبی، مالی، فیلیپین، دولت فلسطین، اوگاندا، اوکراین و ونزوئلا (جمهوری بولیوی).
در خصوص جمهوری آفریقای مرکزی II محاکمه آلفرد یکاتوم و پاتریک-ادوارد نگایسونا ادامه یافت. که در همین وضعیت، ماکسیم جفروی الی موکوم گاواکا به دادگاه تسلیم شد و 26 سپتامبر 2022 به عنوان تاریخ محاکمه مهمت سعید عبدالکانی پس از تأیید بخشی از اتهامات جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی علیه وی، تعیین شد. علاوه بر این، حکم بازداشت مهمت نورالدین آدم هم در سال 2019 صادر شده بود.
در خصوص وضعیت دارفور، محاکمه علی محمد علی عبدالرحمن در 5 آوریل 2022 به اتهام جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت آغاز شد. این اولین محاکمه‌ای است که بر اساس ارجاع شورای امنیت در دادگاه آغاز می‌شود.
در خصوص وضعیت مالی، محاکمه الحسن عبدالعزیز به اتهام جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی که گفته می‌شود در تیمبوکتو مالی انجام شده، ادامه یافت. درباره وضعیت کنیا، محاکمه پل گیچرو به اتهام جرایمی که شامل نفوذ ناروا بر شاهدان بود، آغاز شد و اظهارات پایانی مورد استماع قرار گرفت. در خصوص وضعیت گرجستان، احکام دستگیری دیوید گئورگیویچ ساناکوف، گاملت گوچمازوف و میخائیل مایراموویچ میندزایف در رابطه با جنایاتی که گفته می شود در جریان درگیری مسلحانه سال 2008 بین فدراسیون روسیه و گرجستان انجام شده بود، صادر شد.
دادستان تحقیقاتی را درباره وضعیت اوکراین آغاز کرد و در مجموع 43 کشور عضو وضعیت را به دیوان ارجاع دادند. دادستان همچنین تحقیقاتی را درباره وضعیت فیلیپین و ونزوئلا (جمهوری بولیوی) آغاز کرد. دولت هر یک از دو کشور از دادستان خواسته است تا تحقیقات و پیگرد را به مقامات و مسولان ملی موکول کند، اما دادستان مجوز از سرگیری فعالیت‌های تحقیقاتی پیش از محاکمه را درخواست کرده است.
دیوان در این گزارش اعلام کرد که حکم بازداشت 15 نفر صادر شده از سوی دادگاه همچنان معوق است:
الف) جمهوری دموکراتیک کنگو: سیلوستر موداکومورا، از سال 2012؛
ب) اوگاندا: جوزف کانی و وینسنت اوتی، از سال 2005.
ج) جمهوری آفریقای مرکزی: نورادین آدام، از سال 2019؛
د) دارفور: احمد هارون، از سال 2007. عمر البشیر، از سال 2009 و 2010عبدالرحیم محمد حسین، از سال 2012؛ و عبدالله بنده، از سال 2014
ه) کنیا: والتر باراسا، از سال 2013؛ فیلیپ کیپکوچ بت، از سال 2015؛
و) لیبی: سیف الاسلام قذافی، از سال 2011; التوحمی محمد خالد از سال 2013
د)گرجستان: دیوید گئورگیویچ ساناکوف، گاملت گوچمازوف و میخائیل مایراموویچ میندزایف، از سال 2022.
دیوان از کشورهای عضو و سایرین میخواهد که همکاری و کمک لازم را برای دستگیری و تسلیم آنها به دادگاه ارائه دهند. دیوان قدردان حمایت سازمان ملل در کل دوران فعالیت خود می‌باشد. علاوه بر این، همکاری، کمک و حمایت کشورهای عضو و سایر دولت‌ها را برای فعالیت دیوان ضروری  و اساسی تلقی می‌کند.

لینک‌های مفید برای مطالعه بیشتر: