1399/5/4 شنبه
فارسی
 
.

دوازدهمین نظر سنجی مدرسه داوری بین المللی دانشگاه کوین مری لندن با عنوان نظرسنجی بین المللی داوری: سازگاری داوری با دنیای در حال تغییر در سال 2021 منتشر شد.

.
.


 
دوازدهمین نظر سنجی مدرسه داوری بین المللی دانشگاه کوین مری لندن با عنوان "نظرسنجی بین المللی داوری: سازگاری داوری با دنیای در حال تغییر" در سال 2021 منتشر شد.


یافته های گزارش مزبوربر اساس خلاصه  اجرایی آن به شرح ذیل است :
داوری بین المللی: گزینه های فعلی و سازگارسازی های آینده
 • بر اساس این گزارش 90٪ پاسخ دهندگان داوری بین المللی را روشی ارجح برای حل اختلافات برون مرزی می دانند.،چه بصورت مستقل (31٪) یا همراه با     ADR(روش های جایگزین حل اختلاف) (59٪).
 • از نظر آنان پنج مقر مرجح برای داوری، لندن ، سنگاپور ، هنگ کنگ ، پاریس و ژنو هستند.
 • مهمترین تغییراتی که منجر به جذابیت بیشتر سایر مقر های داوری می شوند عبارتند از : "حمایت بیشتر دادگاه های محلی و قوه قضائیه از داوری"، "افزایش بی طرفی و عدم جانبداری از نظام حقوقی محلی" و "رویه ها و دستاوردهای بهتر در اجرای موافقت نامه های داوری و آراء داوری"   .
 • بر اساس این نظر سنجی قواعد داوری آنسیترال( UNCITRAL )محبوب ترین رژیم برای داوری های موردیAd hoc Arbitrations)) است.
 • پنج موسسه داوری که بیشترین ارجحیت را دارند عبارتند از : ICC (اتاق بازرگانی بین المللی )  ، SIAC (مرکز داوری بین المللی سنگاپور)، HKIAC (مرکز داوری بین المللی هنگ کنگ)   LCIA  ( دادگاه داوری بین المللی لندن )و CIETAC ( کمیسیون داوری تجاری و اقتصادی بین المللی چین) .
 • پاسخ دهندگان "پشتیبانی اداری / لجستیکی برای برگزاری جلسات استماع مجازی" را به عنوان اولین گزینه برای ایجاد تغییرات لازم انتخاب کرده اند که می تواند قواعد داوری یا سازمان های داوری را از جذابیت بیشتری برخوردار سازد ، و بعد از آن "التزام سازمان یا قواعد به تنوع بخشی در داوران" از نظر مخاطبین در اولویت قرار دارد.
 • استفاده کنندگان از داوری ، بیشتر خواهان آن هستند که بدون ارائه " لوایح کتبی طولانی" ، "جلسات رسیدگی شفاهی درباره مسائل شکلی" و "ارائه مدارک " داوری های آنها ارزان تر یا سریعتر انجام شود.   
تنوع در دیوان های  داوری: چشم انداز چیست؟
 • بیش از نیمی از پاسخ دهندگان اتفاق نظر دارند که در سه سال گذشته از نظر تنوع جنسیتی در دیوان های داوری پیشرفت حاصل شده است. با این حال، کمتر از یک سوم پاسخ دهندگان معتقدندکه از نظر تنوع جغرافیایی ، سنی ، فرهنگی و به ویژه از نظر قومی پیشرفتی حاصل شده است.
 • پاسخ دهندگان در مورد اینکه آیا ارتباطی بین تنوع  در یک دیوان و برداشت آنها از استقلال و بی طرفی داوران وجود دارد ، اختلاف نظر دارند. بیش از نیمی از پاسخ دهندگان (56٪) اظهار داشتند که تنوع در یک دیوان  داوری تأثیر مثبتی بر درک آنها از استقلال و بی طرفی داوران دارد ، اما بیش از یک سوم (37٪) دیدگاهی خنثی داشتند. برخی دیگر  این تحقیق را زائد می دانند ، بر این اساس که لزوم تنوع  نیاز مند توجیه بیشتری  نیست.
 • پاسخ دهندگان بر نقش  مقام های ناصب و موسسات های داوری در ارتقا تنوع ، از جمله با اتخاذ سیاست های صریح در خصوص  پیشنهاد و انتصاب نامزدهای متنوع به عنوان داور تاکید داشتند. با این حال ، اهمیت نقش وکلا و  مشاوران حقوقی توسط حدود نیمی از پاسخ دهندگان برجسته شده است ، که "تعهد مشاوران برای پیشنهاد فهرست های متنوعی از اسامی داوران به موکلین"را در  پاسخ های خود گنجانده بودند. مشاوران داخلی بنگاه ها نیز وظیفه گسترش تنوع را از طریق انتخاب داوران خود بر عهده دارند.
 • بسیاری از پاسخ دهندگان احساس می کنند که باید فرصت هایی برای افزایش قابلیت دیده شدن کاندیداهای متنوع از طریق ابتکاراتی مانند "آموزش و ارتقا داوری در حوزه هایی با شبکه های داوری بین المللی کمتر توسعه یافته" (38٪)، "برنامه های راهنمایی و مشاوره بیشتر برای داوران با تجربه کمتر" فراهم شود (36٪) و "فرصتهای سخنرانی در کنفرانس ها برای اعضای کم تجربه و متنوع جامعه داوری" به وجود آید (25٪) .  ایجاد ساختاری برای  قابلیت دیده شدن افراد در پرتو این درک عمومی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که کاربران،  آن دسته از کاندیداهای داوری را ترجیح می دهندکه درباره آنها  اطلاعاتی داشته ؛ یا  با آنها تجربه قبلی داشته باشند .
 • اتفاق نظر عمومی در میان پاسخ دهندگان این است که هنگام ارزیابی تحولاتی که در فرایند داوری ها در دوران همه گیری بیماری COVID-19 تجربه شده است ، و تاثیر آن در پیشبرد اهداف تنوع نباید جانب احتیاط را از دست داد ، چرا که  این امر می تواند از دو جهت تاثیر گذار باشد. رویدادها، جلسات استماع و مجامع مجازی ممکن است مشارکت شرکت کنندگان مختلف را تسهیل کند، اما از دیگر سو ممکن است دسترسی نابرابر به فناوری و چالش های ایجاد روابط از راه دور مانع این امر نیز تلقی شود.
 • جهت دریافت متن کامل گزارش اینجا را کلیک کنید.
 
 
.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ