1399/5/4 شنبه
فارسی
 
.

پروفسور جیمز ریچارد کرافورد درگذشت.

.
.
پروفسور جیمز ریچارد کرافورد
درگذشت
پروفسور جیمز ریچارد کرافورد (زاده‌ی 14 نوامبر 1948 در استرالیا- درگذشته به تاریخ 31 مِی 2021)، استاد برجسته‌ی حقوق بین‌الملل و قاضی دیوان بین‌المللی دادگستری (از سال 2015 تا هنگام مرگ) بود. کرافورد مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه ادلاید گذراند. سپس برای تحصیل در رشته‌ی حقوق بین‌الملل راهی دانشگاه آکسفورد شد و در آن‌جا از پایان‌نامه‌ی خود در زمینه‌ی ایجاد دولت‌ها در حقوق بین‌الملل به راهنمایی یان برانلی، استاد فقید حقوق بین‌الملل، در سال 1977 دفاع نمود. او سپس برای تدریس به دانشگاه ادلاید بازگشت و به عنوان یکی از اعضای «کمیسیون اصلاحات قوانین استرالیا»، یک سری گزارش‌ها درباره‌ی موضوعاتی از قبیل شناسایی قوانین عرفی بومی تهیه کرد. او در سال 1986 رهسپار دانشگاه سیدنی شد و ریاست دانشکده‌ی حقوق آن را از سال 1990 تا 1992 برعهده داشت. در سال 1992، دو رویداد مهم در زندگی کرافورد رقم خورد؛ نخست این‌که کرسی استادی را در دانشگاه آکسفورد به دست آورد و همکار استاد سابق خود، یان برانلی شد، و دوم این‌که به عضویت «کمیسیون حقوق بین‌الملل» درآمد. او طی سال‌های 1997 تا 2001 در کمیسیون دستاوردهای بسیار مهمی داشت؛ از جمله این‌که گزارشگر ویژه برای تهیه‌ی پیش‌نویس مواد یکی از مهم‌ترین مسائل مورد بحث در کمیسیون حقوق بین‌الملل، یعنی «طرح مسئولیت دولت‌ها بابت اعمال متخلفانه‌ی بین‌المللی»، بود و همچنین نقش مهمی در تدوین پیش‌نویس مواد اساسنامه‌ی دیوان بین‌المللی کیفری داشت.
کرافورد به عنوان مشاور حقوقی و وکیل در 23 پرونده‌ در دیوان بین‌المللی دادگستری حضور داشته است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از تیمور شرقی (استرالیا علیه پرتغال)، سکوهای نفتی (ایران علیه آمریکا) و گاپچیکوو ناگیاماروش (مجارستان علیه اسلواکی)، و همچنین قضایای مشورتی دیوان مانند مشروعیت تهدید یا استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، پیامدهای حقوقی ساخت دیوان در سرزمین فلسطین اشغالی و مطابقت اعلامیه‌ی یک‌جانبه‌ی استقلال کوزوو با حقوق بین‌الملل. او در سایر محاکم بین‌المللی مانند دیوان بین‌المللی حقوق دریاها در پرونده‌هایی مانند Southern Bluefin Tuna و در رکن حل‌وفصل اختلافات سازمان تجارت جهانی در پرونده‌‌ی United States - Definitive Anti-Dumping سمت مشاور حقوقی و وکالت را بر عهده داشته است. افزون بر این، کرافورد در یک سری از اختلافات سرمایه‌گذاری میان دولت‌ها در «مرکز بین‌المللی حل‌وفصل اختلافات سرمایه‌گذاری» (ایکسید) و همچنین اختلافات مربوط به حقوق دریاها (مانند پرونده‌ی معروف (MOX Plant) داور بین‌المللی بوده است.
در عرصه‌ی آموزش و پژوهش نیز، دو اثر مهم کرافورد، یعنی کتاب «ایجاد دولت‌ها در حقوق بین‌الملل» و ویرایش کتاب «اصول حقوق بین‌الملل عمومی» اثر یان برانلی، سال‌هاست که در دانشکده‌های حقوق جهان به عنوان منبع آموزشی تدریس می‌شوند. این استاد فقید و نام‌آشنای حقوق بین‌الملل به عنوان سردبیر نیز در مهم‌ترین مجلات حقوقی مانند «سالنامه‌ی بریتانیایی حقوق بین‌الملل» و «مجله‌ی آمریکایی حقوق بین‌الملل» فعالیت داشته است.

 
.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ