1399/5/4 شنبه
فارسی
 
.

اصلاح قواعد ایکسید توسط شورای اداری

.
.


اصلاح قواعد ایکسید توسط شورای اداری

در اواخر ماه مارس سال جاری میلادی کشورهای عضو مرکز بین‌المللی حل‌وفصل اختلافات سرمایه‌گذاری (ایکسید) مجموعه‌ای از اصلاحات در قواعد حل‌وفصل اختلافات بین سرمایه‌گذاران خارجی و کشورهای میزبان را تصویب نمودند.
دیوید مالپاس (David R. Malpass)، رئیس گروه بانک جهانی و رئیس شورای اداری ایکسید در این‌باره اعلام کرد: «اصلاح قواعد ایکسید یک دستاورد اساسی به منظور بهبود روش‌های حل‌وفصل اختلافات بین‌المللی به شمار می‌رود». وی در ادامه افزود: «قواعد اصلاح شده، رویه‌های موجود را ساده‌تر می‌کند تا با ارتقاء سطح دسترسی اشخاص و سرعت بیشتر در رسیدگی، افزایش شفافیت را با هدف نهایی تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی در جهت رشد اقتصادی فراهم کند».
ایکسید که در سال 1966 تأسیس شد، تنها مؤسسه چندجانبه با مأموریت ویژه برای تسهیل حل‌وفصل اختلافات سرمایه‌گذاری بین‌المللی طبق معاهدات دوجانبه یا چندجانبه سرمایه‌گذاری است. نهاد مذکور قواعدی را ارائه می‌دهد که به طور خاص برای اینگونه اختلافات طراحی شده است. همچنین پشتیبانی تخصصی از طرفین اختلاف و به علاوه تسهیلات ویژه‌ای را برای رسیدگی به اختلاف ارائه می‌نماید.
در اصلاحات اخیر، قواعد داوری و سازش ایکسید به منظور کاهش بیشتر زمان و هزینه پرونده‌ها به روز رسانی شده‌اند که از جمله این قواعد می‌توان به تعیین بازه زمانی اجباری برای صدور دستورها و آراء داوری اشاره کرد. قواعد جدید داوری سریع نیز اکنون در دسترس قرار دارد که در صورت تصویب طرفین، زمان رسیدگی به نصف تقلیل پیدا می‌کند.
خانم مگ کینیر (Meg Kinnear)، دبیرکل ایکسید در خصوص تصویب اصلاحات اخیر اظهار داشت: «پروژه اصلاح قواعد ایکسید اقدام بلندپروازانه‌ای بود که صدها مقام دولتی، متخصصان حقوقی و نمایندگان تجاری را درگیرکرده است». وی همچنین افزود: «تصویب این اصلاحات نشان از این واقعیت دارد که فرآیندهای چندجانبه می‌توانند نتایج عینی و مثتبی به بار آورند».
از جمله سایر ویژگی‌های قواعد اصلاح شده 2022 عبارتند از:
  • دسترسی گسترده‌تر به قواعد و خدمات حل اختلاف ایکسید
قواعد مربوط به صلاحیت تحت سند تسهیلات اضافی ایکسید (ICSID Additional Facilities) تعدیل شده و به کشورها و سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به داوری و سازش تحت سند تسهیلات اضافی را می‌دهد که در آن یک یا هر دو طرف مناقشه یکی از کشورهای متعاهد ایکسید نیستند.
  • شفافیت بیشتر قواعد داوری به روز شده ایکسید
قواعد جدید، دسترسی عمومی به احکام و قواعد ایکسید را افزایش می‌دهد که به نفع انسجام قانونی بیشتر تصمیمات دیوان است. در عین حال، قوانین به طرفین در شناسایی شرایط حفاظت از اطلاعات محرمانه کمک می‌کند و مشخص می‌کند که اطلاعات شخصی محافظت شده نمی‌تواند به طور عمومی افشا شود.
  • تأمین مالی شخص ثالث
برای اولین بار، قوانین داوری ایکسید به تأمین مالی شخص ثالث می‌پردازد. طرفین اختلاف دائماً متعهدند که منابع مالی شخص ثالث - از جمله نام و آدرس سرمایه‌گذار را افشا کنند تا از تضاد منافعی که ممکن است از چنین ترتیبات مالی ناشی شود جلوگیری گردد.
مقررات و قوانین اصلاحی ایکسید از 1 ژوئیه 2022 به اجرا درآمده است. در ماه‌های آینده، ایکسید یادداشت‌های راهنمایی را برای کمک به کاربران در اعمال قوانین به‌روز شده منتشر می‌کند و همچنین جلسات توجیهی و دوره‌هایی را براساس درخواست ارائه می‌دهد.
لینک‌های مفید:
.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ