1399/5/4 شنبه
فارسی
 
.

گزارش 2022 سازوکار تحقیقاتی مستقل میانمار و دادرسی¬های بین¬المللی

.
.


گزارش 2022 سازوکار تحقیقاتی مستقل میانمار و دادرسی‌های بین‌المللی

مکانیسم مستقل تحقیق برای میانمار (IIMM) توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال 2018 برای جمعآوری و تجزیه و تحلیل شواهد مربوط به جدیترین جنایات بینالمللی و سایر موارد نقض حقوق بینالملل در میانمار از سال 2011 ایجاد شد. هدف آن تسهیل اجرای عدالت و پاسخگویی از طریق حفظ و سازماندهی این شواهد و تهیه پرونده برای پیگردهای آتی مسئولین این جنایات در دادگاههای ملی، منطقهای و بینالمللی است.
  بر اساس شواهدی که تا به امروز توسط سازوکار تحقیقاتی مستقل برای میانمار جمعآوری و در گزارش سالانه آن منتشر شده است، جنایات علیه بشریت به طور سیستماتیک در میانمار انجام میشود و درگیری‌های مداوم به شدت بر زنان و کودکان تأثیر می‌گذارد. در این گزارش اشاره می شود که سازوکار تحقیقاتی از زمان شروع فعالیت خود در سه سال پیش، بیش از سه میلیون مورد اطلاعاتی را از تقریباً 200 منبع جمع آوری کرده است. این مجموعه شامل بیانیه‌ها، مصاحبه، اسناد، فیلم‌ها، عکس‌ها، تصاویر جغرافیایی و مطالب رسانه‌های اجتماعی است. اطلاعات موجود حاکی از آن است که جرایم جنسی و جنسیتی از جمله تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت جنسی و جنایات علیه کودکان توسط اعضای نیروهای امنیتی و گروه‌های مسلح انجام شده است. بر اساس این گزارش، کودکان در میانمار شکنجه شده و به خدمت نظامی گرفته شده و مورد بازداشت خودسرانه قرار گرفته‌اند.
نیکلاس کومجیان (Nicholas Koumjian)، رئیس و مسئول تیم تحقیقاتی اظهار می‌دارد: «جنایت علیه زنان و کودکان یکی از جدی‌ترین جنایات بین‌المللی است، اما از نظر تاریخی کمتر گزارش شده و ندرتاً مورد تحقیق قرار می‌گیرد. تیم ما برای اطمینان از دسترسی به تحقیقات هدفمند وتخصصی اختصاص داده شده تا این جنایات در نهایت قابل پیگرد قانونی باشند.»
بر اساس این گزارش، نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد از زمان تسلط ارتش در فوریه 2021، جنایات در میانمار در مقیاس و به شیوه‌ای انجام شده است که حمله‌ای گسترده و سیستماتیک علیه جمعیت غیرنظامی تلقی می‌شود. این گزارش تنها دو هفته قبل از مراسم بزرگداشت پنج ساله عملیات پاکسازی که منجر به آواره شدن نزدیک به یک میلیون روهینگیایی شد، منتشر گردید. بیشتر افرادی که در آن زمان اخراج یا به اجبار آواره شدند، هنوز در کمپ‌های پناهندگان یا آوارگان داخلی هستند.
کومجیان اعلام می‌کند «در حالی که روهینگیایی‌ها مکرراً تمایل خود را برای بازگشت امن و با عزت به میانمار ابراز می‌کنند،  اما دستیابی به این امر بسیار دشوار خواهد بود، مگر اینکه افرادی که مسئول این جنایات هستند، مورد پیگرد قانونی قرار گیرند». ادامه وضعیت اسفناک روهینگیایی‌ها و ادامه خشونت‌ها در میانمار نقش مهم سازوکار نظارتی را برای تسهیل عدالت و پاسخگویی و کمک به جلوگیری از جنایات علیه بشریت بیشتر نشان می‌دهد. این نهاد با موافقت منابع اطلاعاتی خود، شواهد مربوطه را برای استفاده در دادرسی‌های بین‌المللی که در حال حاضر در دیوان بین‌المللی دادگستری و دیوان کیفری بین‌المللی در جریان است، به اشتراک می‌گذارد.

لینک‌های مفید: 
.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ