1399/5/4 شنبه
فارسی
 
.

گزارش دادستان دیوان کیفری بین‌المللی به شورای امنیت راجع به وضعیت دارفور

.
.


گزارش دادستان دیوان کیفری بینالمللی به شورای امنیت راجع به وضعیت دارفور
در تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۲۲ و در راستای اقدام بر اساس قطعنامه 1593 سال 2005 شورای امنیت،  سی‌وپنجمین گزارش دادستان دیوان کیفری بینالمللی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه گردیده که منعکسکننده فعالیتهای انجام شده توسط دفتر دادستانی دیوان در رابطه با وضعیت دارفور سودان در بازه زمانی ژانویه تا آگوست سال ۲۰۲۲ میباشد.
این گزارش به محاکمه آقای علی محمد علی عبدالرحمان اشاره کرده و چنین استدلال شده که محاکمه مزبور نشان‌دهنده نتایج مثبت تداوم عمل و هدف مشترک برای رسیدن به عدالت بوده و بر تداوم چنین حرکتی نسبت به آن دسته از افرادی که موضوع حکم جلب دیوان می‌باشند، در راستای پاسخگویی در برابر قربانیان جنایات و جوامع آسیب‌پذیر تأکید شده است. دفتر دادستانی در این گزارش با اشاره به رویکرد جدید راهبردی خود نسبت به وضعیت دارفور، خبر از تلاش برای دستیابی به عدالتی گسترده‌تر در دارفور داده و بر نیاز به همکاری و تعامل تمامی بازیگران درگیر در این وضعیت و به ویژه حمایت موثر مقامات سودانی تأکید می‌نماید. در این راستا، دفتر دادستانی آمادگی خود را برای همکاری با دولت سودان و سایر بازیگران در مسیر پیشرفت به سوی عدالت اعلام نموده است.
تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی بر ادعاهای نسل‌زدایی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در سودان از تاریخ 1 جولای 2002 متمرکز است. شورای امنیت سازمان ملل متحد وضعیت سودان را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی تلقی و در مارس 2005 موضوع را به دیوان کیفری بین‌المللی ارجاع داد. وضعیت دارفور اولین قضیه ارجاعی از سوی شورای امنیت به دیوان و اولین تحقیقات دیوان در یک کشور غیرعضو است.
لینک‌های مفید:
 
.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ