1399/5/4 شنبه
فارسی
 
.

گزارش اجمالی از دور دوم رسیدگی شفاهی دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده برخی اموال ایران

.
.دور دوم رسیدگی شفاهی به پرونده برخی اموال ایران (دعوی دولت جمهوری اسلامی ایران علیه دولت ایالات متحده آمریکا) در تاریخ پنجشنبه ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲ در محل دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه برگزار شد. در این مرحله از رسیدگی وکلای ایران به دفاعیات آمریکا که در روز دوم رسیدگی مطرح شده بود، پاسخ دادند. در پایان نماینده ایران در سخنان پایانی خود به اتهامات ایالات متحده مبنی بر حمایت ایران از تروریسم که با هدف منحرف کردن مسیر رسیدگی به پرونده و توجه دیوان به موضوع شکایت ایران طرح شده است، پرداخت. وی در سخنرانی خود از جمله به اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران در خصوص کودتای ۱۳۳۲ و براندازی دولت دکتر محمد مصدق، حمایت از گروه‌های تروریستی مانند داعش و سازمان منافقین و حمایت از رژیم بعثی عراق در جنگ تحمیلی، حمله آمریکا به سکوهای نفتی ایران در طول جنگ تحمیلی و  ترور سردار سلیمانی در خاک عراق اشاره نموده و تاکید کرد که ایران خود بزرگ‌ترین قربانی تروریسم است. نماینده ایران اظهار داشت که تلاش ایالات متحده مقصر جلوه دادن ایران در اقدامات آن دولت در نقض معاهده است و با اشاره به اظهارات گستاخانه وزیر امور خارجه سابق آمریکا تاکید کرد دولت ایران برای اجتناب از گرسنگی مردم، باید از آمریکا متابعت کند، خواسته ای که در واقع وارد کردن فشار به مردم برای اهداف نامشروع سیاسی و توسل ایالات متحده به تروریسم اقتصادی است و این پرونده در واقع بیانگر بخش کوچکی از سیاستهای ضد ایرانی آمریکا می باشد.
به گفته نماینده کشورمان ایالات متحده با تصویب قوانین داخلی و صدور تصمیمات قضایی معاهده 1955 را نقض نموده در حالی از ایالات متحده انتظار بود که معاهده را با حسن نیت اجرا نمایند نه اینکه به تصمیم خود حقوق ایران را نادیده بگیرد به ویژه اینکه ایالات متحده نمی تواند مدعی نقض معاهده از سوی ایران گردد. ایالات متحده به دفعات مدعی شده است که ایران با اقامه این دعوا به دنبال فرار از مسئولیت اقدامات تروریستی علیه اتباع آمریکایی می باشد اما ایران اقدامات تروریستی را در هر شکل و علیه هر شخصی محکوم می نماید به ویژه اینکه ایران قربانی اقدامات ترویستی به شماری بوده است که توسط تروریستهای تحت حمایت ایالات متحده مرتکب شده اند.
آقای دکتر حبیب زاده در پایان خواسته‌های ایران از دیوان را به‌شرح ذیل مطرح نمود:
۱. دولت آمریکا با اقدامات خود از جمله اجتناب از پذیرش شخصیت مستقل شرکت‌های ایرانی بویژه بانک مرکزی تعهدات خود براساس عهدنامه مودت بویژه ماده ۳ آنرا نقض نموده‌است؛
۲. همچنین آمریکا با اقدامات تبعیض‌آمیز، غیرمنطقی و غیرمنصفانه خود و قصور در حمایت و تامین امنیت اموال شرکت‌های ایرانی، سلب مالکیت از شرکت‌های ایرانی و ممنوعیت از دسترسی آن‌ها به دادگاه ماده ۳ بند ۲ و ماده ۴ بند ۱ و بند ۲، و ماده ۵ بند ۱ عهدنامه مودت را نقض کرده‌است.
۳. اقدامات فوق منجر به مسئولیت بین‌المللی آمریکا شده و درنتیجه آمریکا باید:
۱. به وضعیت نقض عهدنامه مودت پایان داده، اقدامات فوق را متوقف کند و خسارات کامل به ایران بپردازد.
۲. رسماً از ایران عذرخواهی کند،
۳. باید با قانون‌گذاری مناسب و یا هر روش و شیوه ای به انتخاب خود اقدامات تقنینی و اجرایی و قضایی (تحریم ها) که اتخاذ کرده‌است و احکام صادره از محاکم آمریکا علیه ایران را ملغی نماید،
۴. هزینه‌هایی را که ایران برای اقامه این دعوا و دفاع از خود به متحمل شده‌است را بپردازد
 و نهایتا هر گونه جبرانی را که دیوان مناسب تشخیص دهد را مورد حکم قرار دهد.

 
.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ